Galette des rois-t (ejtsd: gálett dé roá), azaz a királyok lepénye. Marcipános ízű, őrölt mandulából készült krémmel töltött, leveles tésztával borított torta. Hivatalosan Vízkeresztkor fogyasztják, de az egyszerűség kedvéért már az év első vasárnapjának családi ebédjét, baráti összejövetelét megkoronázzák vele. Legalábbis a szerencsést, aki az édességben elrejtett kis figurát megtalálja az adagjában. Merthogy a játék ez benne. A lepény ugyanis egy figurát (eredetileg babszemet) rejt, ami a termékenységet szimbolizálja a Napot jelképező, aranyszínű korong formájú tortában. Akié a figura, azé a korona.
Ez egy tipikusan francia szokás még a 14. századból, a három királyok eljövetelének emlékéhez köthető. Északon az itt is látható napkorong forma terjedt el és leveles tésztával készítik. Délen viszont koronára emlékeztető karikát készítenek brióstésztából és kandírozott gyümölcsökkel díszítik. A királyválasztás eredete állítólag a római időkre nyúlik vissza, a szintén január elején ünnepelt Saturnalia alkalmával a babot kapó rabszolga lehetett az ünnepség királya. Az biztos, hogy a kerek forma a Napot szimbolizálja. Az év legsötétebb hete után ekkor kezdenek hosszabbodni a nappalok, ezzel a napformával csalogatják elő a fényt és várják a tavasz eljövetelét.
A játék pedig a következő: a társaságban jelenlevő legkisebb gyermek elrejtőzik az asztal alatt, hogy ne lássa a torta felszeletelését. Pontosan annyi részre vágják a korongot, ahányan körülülik az asztalt. A méret kiválasztásában segítségünkre van a pékségben feltüntetett címke, hogy kb. hány emberes az adott süti. A legkisebb, aki nem látta és nem hallotta hol koppan esetleg a kés, az asztal alól sorolja a neveket saját sorrendjében, ki kapja az első, második, és a többi szeletet. Így igazságos, merthogy akinek a sütijében rejtőzik a figura vagy babszem (fève), annak szerencsés, gazdag éve lesz, és az kapja a torta mellé szintén pékségben adott (papírból készült) aranykoronát: ő lesz a király. Hogy ez se maradjon ki a kereskedelmi versenyből, pékségenként változó, sütésálló figurákat, bábokat rejtenek el benne, gyűjthető kollekciókat a mini parfümös üvegektől a betlehemes figurákon át a hupikék törpikékig.
Mi ezekben a hetekben elég gyakran fogyasztjuk, egyrészt azért, mert adódik alkalom bőven a karácsony-pótló baráti összejövetelre immár nyugisan, ráérősen, másrészt azért, mert nagyon finom, ráadásul jó mulatság, nemcsak gyerekekkel.
Természetesen magunk is készíthetjük, alább a legegyszerűbb változatot közlöm, de itt is ugyanaz érvényes, mint bármikor máskor. Kreativitásunk, fantáziánk szerint szabjuk személyre a receptet, az alkalmat. Kivághatunk papírból saját koronát, helyettesíthetjük vicces sapkával vagy cilinderrel, de lehet turbán is. Figurának válasszünk porcelán vagy más hőálló és kis méretű tárgyat, vagy csomagoljunk alufóliába egy pénzdarabot. A díszítés mintája idő és türelem kérdése, no meg némi kézügyességé. Lehet cifrázni, tekervényes mintákat karcolni bele, itt a legegyszerűbb, rombuszmintás verzió látható. A töltelék is variálható, ahogy a fatörzsből is rengeteg létezik, ebből is találhatunk csokoládésat, gesztenyéset, ilyen-olyan csavarral feldobott tortát. Próbáljuk ki, jó móka!
Galette des Rois
Hozzávalók (6-8 személyre):
2 csomag friss leveles tészta vagy 500 g mélyhűtött
20 dkg őrölt mandula
10 dkg porcukor
1 csipet só
1 csomag vaníliás cukor
8 dkg olvasztott vaj (és egy kevés a forma kikenéséhez)
2 tojás + 1 tojás a kenéshez
1 sütésálló figura
opcionális: 1 evőkanál rum vagy narancsvirágvíz
1. Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. Egy keverőtálba szórjuk a száraz alkotórszeket: a mandulaport, a por- és a vaníliás cukrot és a sót, majd adjuk hozzá a felolvasztott vajat. Dolgozzuk össze, adjuk hozzá a két tojást (ezt érdemes előtte eg kis tálban felverni). Ha ízesítésként használnánk rumot vagy narancsvirágvizet, azt is ebben a fáziban adjuk hozzá.
2. Ha mélyhűtött tésztával dolgozunk, akkor kiengedés után nyújtsuk ki lisztezett felületen és két nagy korongot vágjuk ki belőle. Készíthetjük nagy tortaformában, ekkor igazítsuk ehhez a méretet. Sütőpapíros sütőlapon is dolgozhatunk, ekkor kb. 25 cm-s korongokkal kalkuláljunk.
3. Vajazzunk ki a nagy tortaformát (vagy tegyünk sütőpapírt a sütőlapra) és helyezzük bele az elő korongot. Vízes ecsettel vagy ujjal nedvesítsük be a szélét és halmozzuk a közepére a mandulás tölteléket. Simítsuk el egyenletesen és gondosan rejtsük el benne a figurát.
4. Tegyük rá a második korongot és dolgozzuk össze a széleit, hogy jól záródjon. Használhatunk villát is, vagy csavarjuk-csippentsük össze apránként a széleit. Kenjük meg a tetejét a felvert harmadik tojással és kedvünk szerinti mintát karcoljunk bele óvatosan, éles késsel. Vigyázzunk, ne lukadjon át a tészta.
5. Körülbelül 45 perc alatt sül aranybarnára.